Zrównoważona hodowla

Uzyskanie pełnowartościowego, zdrowego i smacznego mięsa wymaga zapewnienia zwierzętom właściwych warunków zootechnicznych, przestrzegania zasad bioasekuracji oraz stosowania odpowiednio dobranych rozwiązań żywieniowych. W De Heus doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego bierzemy odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo naszych produktów żywieniowych.

W De Heus wierzymy, że zapewnienie dostępu do zdrowej i bezpiecznej żywności na całym świecie można połączyć ze zrównoważoną produkcją i poszanowaniem dla środowiska. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie zdobyte dzięki bliskiej współpracy z hodowcami, nieustannie pracujemy nad rozwojem koncepcji zrównoważonej produkcji zwierzęcej, której poszczególne elementy i procesy minimalizują wpływ hodowli na środowisko naturalne.

Bydło

W 2023 r. nasze działania w obszarze zrównoważonego rozwoju na fermach krów mlecznych koncentrowały się na szeroko rozumianym doradztwie. Wiele zrealizowanych projektów na fermach bydła miało bezpośredni wpływ na ekonomię produkcji oraz na zmniejszenie produkcji amoniaku i emisji gazów cieplarnianych.

Wśród naszych programów znajdują się m.in.:

przyśpieszony program odchowu młodzieży hodowlanej, którego celem jest obniżenie wieku pierwszego wycielenia z 25,5 do 22 miesięcy, a także zwiększenie wydajności produkcji mleka w 1. laktacji i zmniejszenie śladu węglowego w gospodarstwie nawet o 5%.

kompleksowy program żywienia krów w okresie przejściowym, którego celem jest bezproblemowy start nowej laktacji. Wdrożenie programu Prelacto w gospodarstwach produkujących mleko pozwala poprawić dobrostan zwierząt, zwiększyć produkcję mleka od krowy, obniżyć ślad węglowy, ograniczyć problemy metaboliczne i zdrowotne u zwierząt po wycieleniu.

to zbilansowane żywienie przeżuwaczy z uwzględnieniem mikrobioty żwacza i rozkładu białka oraz węglowodanów w czasie. Taki system ma na celu zmniejszeniem azotu w odchodach zwierząt i zmniejszenie emisji metanu poprzez żywienie zgodnie z dokładniej określonymi wymaganiami krów mlecznych.

De Heus żywi precyzyjnie i efektywnie

– to nasza strategia żywieniowa, polegająca na zwiększeniu udziału pasz treściwych w dawkach pokarmowych dla krów mlecznych i bydła opasowego w celu zmniejszenia produkcji metanu przez zwierzęta. Dążymy do pozyskania i wykorzystania do produkcji pasz surowców dostępnych na rynkach lokalnych, takich jak nasiona roślin bobowych, produkty uboczne przemysłu spożywczego, cukrowniczego i młynarskiego.

Wspieramy hodowców bydła w optymalizacji nawożenia trwałych użytków zielonych przy użyciu unikalnego kalkulatora OptiGrass. OptiGrass pozwala poprawić produktywność upraw lucerników i łąk, jednocześnie zwiększając magazynowanie CO2 z powietrza. Aby ograniczyć stosowanie nawozów i zwiększyć żyzność gleby, propagujemy uprawę roślin strączkowych (m.in. koniczyny, lucerny).

Ideę zrównoważonego rolnictwa w De Heus realizujemy również poprzez wprowadzanie zmian w żywieniu bydła. Stosujemy dodatki paszowe (m.in. aminokwasy chronione, chronione tłuszcze, promotor tłuszczu), które są bezpośrednio włączane w syntezę tłuszczu i białka mleka w gruczole mlekowym krów. Zmniejszają one zapotrzebowanie krów na składniki z fermentacji żwaczowej, co przekłada się na zmniejszenie wytwarzania metanu w żwaczu. Innowacyjny dodatek paszowy ProtiSave zmniejsza rozkład białka w żwaczu do amoniaku i istotnie ogranicza emisję metanu w stadach krów mlecznych.

Trzoda chlewna

Produkty De Heus wspierają zdrowy rozwój trzody chlewnej w harmonii z naturą.

Dodaliśmy do naszych pasz polifenole – związki hamujące procesy oksydacyjne i wspierające witalność zwierząt. Opracowaliśmy również unikalną kompozycję składników „Immuno Win” (włókno niefermentujące, kwasy omega-3, zakwaszacze, fitobiotyki, maślany, pre- i probiotyki). Kompozycja wchodząca w skład prestarterów hamuje rozwój patogennej mikroflory w jelitach prosiąt i zmniejsza ryzyko infekcji oraz biegunek.

Wciąż rozwijamy naszą linię PRO, łączącą troskę o dobrostan zwierząt z ochroną środowiska. Dzięki optymalizacji źródeł białka i odpowiedniemu połączeniu aminokwasów produkty z linii PRO obniżają koncentrację amoniaku w chlewni i zmniejszają ślad węglowy w produkcji trzody chlewnej.

W 2023 roku prowadziliśmy prace na fermach oraz na produkcji nad innowacyjną paszą strukturalną (z grubą frakcją włókna) dla loch prośnych i karmiących. Pasza taka, dzięki specjalistycznemu procesowi produkcji i swoim właściwościom jeszcze lepiej wspiera zdrowotność zwierząt – za sprawą zwiększonej funkcjonalności przewodu pokarmowego, zapewniając efektywniejszy proces trawienia i poprawę wyników ekonomicznych, dbając jednocześnie o środowisko. Zapewnia niższą wilgotność w obiekcie, mniej wyczuwalne odory i amoniak.

De Heus jest liderem w płynnym żywieniu trzody chlewnej. Obsługujemy w tym zakresie ponad 55% ferm w Polsce. Poprzez płynne żywienie trzody dążymy do:

obniżenia kosztów żywienia i zwiększenia opłacalności produkcji

poprawy wyników produkcyjnych (np. zwiększenia przyrostów)

poprawy zdrowia zwierząt

lepszej kontroli stada

zmniejszania obciążenia powietrza związkami fosforu i azotu

zmniejszenia marnotrawstwa żywności

Brojler

Rocznie w De Heus żywimy ok. 250 mln brojlerów. Redukując białko w paszy o 1%, jesteśmy w stanie wspólnie zniwelować ilość wytwarzanego amoniaku o ponad 1000 ton.

Wszystko to dzięki zastosowaniu programu Tree. To nowoczesny program 4/5 fazowy, który pomaga młodym brojlerom w przejściu przez stresujący okres zmiany paszy z kruszonki na granulat. TREE to bezpieczny start dla ptaków. Prekursor kreatyny stymuluje budowę tkanki mięśniowej i produkcji energii. Dodatkowo realnie wpływa na dobrostan ptaków, minimalizując konieczność stosowania antybiotyków. Pomaga utrzymać suchą ściółkę.

TREE to program zapewniający oszczędność. Wykorzystanie białka wysokiej jakości to krok do redukcji emisji gazów. Stworzenie precyzyjnego profilu aminokwasowego staje się gwarancją optymalnych wyników produkcyjnych i ekonomicznych, przy jednoczesnej dbałości o środowisko.

Nioska

W 2023 roku wystartowaliśmy z nowym programem żywienia niosek Infinity, dzięki któremu można lepiej wykorzystać potencjał genetyczny ptaków. Innowacyjny program żywienia Infinity to nieskończoność produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego statusu zdrowotnego całego stada. Jego głównym założeniem jest doprowadzenie do wzrostu wskaźnika nieśności, czyli produkcji większej ilości jaj na jedną nioskę.

Wzrost wskaźnika nieśności 2,89% dla 100 tys. stada kur to prawie 1 milion jaj więcej w ciągu roku (9,7 sztuk na kurę) w porównaniu z innymi programami żywieniowymi. Zmienia się nie tylko ilość znoszonych jaj, ale także ich waga całkowita w rozłożeniu na poszczególne części:

0,13
g
wzrost wagi żółtka
1,09
g
wzrost wagi białka
0,24
g
wzrost wagi skorupki

Infinity to także dbałość o zwierzęta. Kury żyją dłużej. I dłużej też utrzymują prawidłową pracę nerek, wątroby i jajowodu. Odpowiedni bilans aminokwasów i białka strawnego zapewnia bezpieczny wzrost masy jajka o 1,49 g na sztuce.

Poza tym, przy zastosowaniu programu Infinity, zauważa się obniżenie śmiertelności w szczytowym okresie nieśności, wyrównany start dla całego stada i uzyskanie odpowiedniej masy ciała, wzrost wydajności w ilości zniesionych jaj, zapobieganie nadmiernemu stopniowi otłuszczenia, zapobieganie spadkowi nieśności.

W składzie pasz Infinity 5% stanowi proekologiczny bobik, który wzbogaca glebę w azot, wspiera redukcję emisji podtlenku azotu – N2O. Ponadto Infinity zawiera dodatki ziołowe, wspomagające lepszą strawność i produkcję oraz enzymy obniżające wydalanie fosforu.

 

Inteligentne jaja elektroniczne

W 2023 roku, wzmacniając wsparcie dla hodowców niosek, udostępniliśmy im badanie jaj z wykorzystaniem innowacyjnych inteligentnych jaj elektronicznych. Ich celem jest optymalizacja linii zbioru jaj, a więc finalnie ograniczenie stłuczek jaj.

Elektroniczne jaja to bardzo czułe urządzenia, które kształtem i masą przypominają prawdziwe jaja kurze. Za ich pomocą możliwe jest zebranie szczegółowych informacji na temat sił działających na skorupę podczas automatycznego przemieszczania jaj z gniazd aż do pakowarki. Dzięki danym zebranym przez inteligentne jaja, eksperci De Heus są w stanie określić punkty krytyczne na trasie transportowej, które według statystyk mogą generować straty sięgające nawet 10% wolumenu produkcji! Te nowoczesne urządzenia pomiarowe pozwalają na optymalizację produkcji poprzez eliminowanie błędów w systemie automatycznego zbioru, transportu i pakowania jaj.

Analiza danych, pochodzących bezpośrednio z badanej fermy sprawia, że propozycja nowych rozwiązań dopasowana jest do potrzeb, możliwości oraz celów konkretnego przedsiębiorstwa. Profesjonalna i kompleksowa analiza przedstawiona jest w formie dokładnego raportu z opisami i zdjęciami, a także szczegółowymi wnioskami i zaleceniami. Wdrożenie sugerowanych rozwiązań umożliwia uzyskanie satysfakcjonujących wyników i ograniczenie strat już wyprodukowanych prze kury jajek.

Indyk

W De Heus nie zapominamy również o hodowcach indyków. Wiemy, że indyczki to ptaki wymagające specjalistycznego żywienia, które nie tylko zapewni im wysoki status zdrowotny, ale także sprawi, że wzrośnie rentowność produkcji. Dlatego w ofercie mamy Ideal-X.

Ideal X pozwala na dobry i zrównoważony odchów. Formuła żywieniowa pomaga w ograniczeniu zużycia antybiotyków, a także zminimalizowaniu występowania biegunek. Rozwiązanie sprawia, że obciążenie układu pokarmowego i wątroby ptaków jest mniejsze. Umożliwia poprawę rentowności przy zachowaniu takiej samej masy i lepszego FCR.

Ideal-X to również troska o środowisko: obniżenie poziomu śladu węglowego o 9% w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała ptaków oraz mniej azotu w odchodach i amoniaku w powietrzu.

Wyniki wyszukiwania