BHP w miejscu pracy

  • 403-1
  • 403-2
  • 403-3
  • 403-4
  • 403-5

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników, gości i kontrahentów jest dla nas nadrzędną wartością. Czujemy ciążącą na nas odpowiedzialność za życie i zdrowie naszych pracowników, dlatego robimy wszystko, by zapewnić im odpowiednie warunki.

Wszyscy zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa tak, aby podczas wykonywania prac nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. Działania stwarzające niebezpieczeństwo dla ludzi, majątku lub procesu nie są tolerowane. W De Heus, jeśli wykonywanie obowiązków staje się niebezpieczne lub zagraża zdrowiu, przerywamy pracę. Opuszczenie stanowiska pracy w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznej lub niekorzystnej dla zdrowia jest obowiązkiem pracownika – zasada ta jest regularnie przywoływana podczas wstępnych i okresowych szkoleń BHP.

Aby skutecznie realizować zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy konieczny jest współudział pracowników i kadry kierowniczej. Jest on uskuteczniany poprzez: informowanie pracowników o wszystkich sprawach związanych z ich bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy, wysłuchiwanie ich opinii, zgłaszania pomysłów i innowacji w procesach pracy.

De Heus dba o bezpieczną przestrzeń dla swoich pracowników. Organizacyjnie służba BHP dzieli się na służbę centralną oraz lokalną. Działania na poziomie całej firmy prowadzi główny specjalista ds. BHP oraz specjalista ds. BHP w siedzibie De Heus w Łęczycy. Wspierają ich lokalni pracownicy służby BHP obecni w każdej jednostce. Zespół centralny BHP oraz lokalne zespoły BHP powołane w każdej wytwórni wspólnie tworzą służbę bezpieczeństwa i higieny pracy. Ustalanie celów i plany ich realizacji omawiane są podczas cyklicznych spotkań. Zespół centralny przeprowadza wewnętrzne audyty z zakresu BHP.

Dokumenty, instrukcje

Nadrzędnym dokumentem, którego przestrzeganie zapewnia w De Heus tworzenie bezpiecznego środowiska pracy, jest regulamin pracy. Razem z wewnętrznymi regulacjami, które wdrażają w firmie prawne wymagania dotyczące BHP, tworzy system zarządzania bezpieczeństwem. Obejmuje on wszystkich pracowników, którzy mogą zapoznać się z wytycznymi w intranecie.

Instrukcje przypisane do stanowisk i postępowania w obliczu zagrożeń regulują m.in.: szkolenie pracowników w kwestiach związanych z BHP, zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, postępowanie w sytuacjach kryzysowych, nadzorowanie środowiska pracy. Dodatkowe regulacje obejmują również podwykonawców i kontrahentów De Heus – każdy, kto wykonuje pracę na terenie firmy, zobowiązany jest do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Prawo do bezpiecznej pracy wiąże się również z odpowiedzialnością. Każdy z nas powinien dbać nie tylko o siebie, ale także o swoje otoczenie i innych ludzi. Zwracanie uwagi na potencjalne i rzeczywiste zagrożenia oraz ich zgłaszanie to obowiązek każdego z nas. Równie istotne są działania mające na celu identyfikację potencjalnych zagrożeń, aby zapobiegać wypadkom w miejscu pracy. Każda potencjalnie niebezpieczna sytuacja powinna zostać zgłoszona bezpośrednim przełożonym lub służbie BHP. Te zgłoszenia są omawiane na codziennych spotkaniach produkcyjnych, posiedzeniach komisji BHP oraz podczas obchodów BHP.

Szkolenia BHP

Pracownicy De Heus przechodzą szkolenia wstępne, okresowe oraz dodatkowe z zakresu BHP. Dodatkowo cyklicznie odbywają się szkolenia z pierwszej pomocy oraz z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W 2023 r. zorganizowane zostało szkolenie z wykonywania badań i raportów w oparciu o standardy VdS, które miało na celu aktualizację wiedzy w zakresie pomiarów kamerą termowizyjną. Szkolenia obejmują również podwykonawców, którym ponadto przekazywana jest broszura „Bezpieczeństwo i higiena pracy, ochrona przeciwpożarowa De Heus”.

W 2023 roku we wszystkich lokalizacjach, w których mamy wytwórnie odbyły się Dni Zdrowia i Bezpieczeństwa. Pracownicy mogli skorzystać m.in. ze szkoleń dot. zdrowia, masaży WorkSite, konsultacji dietetycznych, warsztatów z SOI, konsultacji z fizjoterapeutą, gogli VR. Mogli również zwiedzić fabrykę i miło spędzić czas z rodziną, w tym z dziećmi dla których przygotowano wyjątkowe animacje.

Komunikacja

Podstawowe zasady komunikowania się na tematy bezpieczeństwa i higieny pracy ustalono w przepisach prawa. Zgodnie z nimi konieczne jest przekazywanie pracownikom informacji o wszystkich sprawach związanych z ich bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy, w tym informacji dotyczących:

  • zagrożeń dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach;
  • działań ochronnych i zapobiegawczych, podjętych w celu wyeliminowania lub ograniczenia zagrożeń;
  • ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami;
  • przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących wykonywanych prac;
  • zasad postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników;
  • pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy, wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników.

Bardzo ważne jest wysłuchiwanie opinii pracowników, konsultowanie oraz wspólne podejmowanie decyzji. Poprzez takie działania pracownicy są angażowani do analizowania i rozwiązywania występujących problemów, a także do formułowania propozycji usprawnień we wszystkich obszarach.

  • comiesięczne spotkania kierowników wytwórni, podczas których omawiane są wybrane zagadnienia, wyznaczane zadania i terminy ich realizacji, a następnie monitorowany jest stan realizacji zaleceń
  • szkolenia i audyty z zakresu BHP
  • intranet
  • plakaty z zasadami bezpiecznej pracy
  • spotkania indywidualne
  • formularze ocen przy doborze środków ochrony indywidualnej
  • oceny ryzyka zawodowego

Wyniki wyszukiwania